S.S.S.: Sıkça Sorulan Sorular

Üniversiteye giriş için ya da kayıt için bir sınav gerekli midir?

Üniversitemize giriş veya kayıt için herhangi bir sınav ve yaş şartı bulunmamaktadır. Ön şart olarak adayların Lise ve dengi okul diplomasına sahip olması gerekmektedir. Ortaöğretim mezunu lise diplomasına sahip her aday üniversitenin belirlediği tarihlerde başvurmak kaydı ile öğrenci statüsüne sahip olur.

Üniversitenin YÖK denkliği var mıdır?

American Metropolitan University bir özel üniversitedir. Üniversiteler 3 farklı şekilde kurulurlar. 1. Devlet Üniversitesi 2. Vakıf Üniversitesi 3. Özel Üniversite Ülkemizde yasal mevzuatımız Devlet ve Vakıf üniversitelerine açılış müsadesi verirken Özel üniversite kurulumuna müsade etmemektedir. Bu nedenle özel üniversite statüsüne giren üniversitelerin YÖK denkliği bulunmamaktadır. Ancak bu tüm bölümleri özel sektöre entegre edilmiş ve özel sektöre yönelik eğitim veren öğrenci ve mezunlarımızı etkilemez.

YÖK denkliği olmamasının olumsuzlukları nelerdir?

Erkek adaylar askerlik tecili yaptıramazlar bunun yanında kamu sektöründe çalışamazsınız. Belirtildiği gibi üniversitemizin bölümleri özel sektöre yönelik olduğundan mezunlarımızın kamu alanında devlet memuru olma gibi arayışları bulunmamaktadır. Diplomamızla özel sektörde kendi işinizi yaparak veya özel sektör kuruluşlarında istihdam amacıyla kullanabilirsiniz.

Üniversite eğitim diliniz nedir?

American Metropolitan University, hangi ülke de faaliyet gösteriyorsa o ülkenin resmi dilini eğitim dili olarak kabul eder. American Metropolitan University Türkiye'de eğitim dili Türkçe'dir.

American Metropolitan University mezunları nerelerde çalışıyor?

Mezunlarımız daha çok kendi işlerinde veya özel sektörde çalışmaktadırlar.

Üniversitenizde devam zorunluluğu var mı?

Üniversitemiz Uzaktan Öğretim sistemi ile faaliyet gösterdiğinden devam zorunluluğu olmamakla birlikte online olarak takip edilmesi gereken derslerde bilgisayarla dersleri takip etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Öğrenci belgesi ve öğrenci kimliği alabiliyor muyuz?

Evet, üniversitemize kayıtlı her öğrencimizin adresine öğrenci kimliği ve öğrenci belgesi gönderilmektedir.

Üniversiteniz öğrencilerine iş bulma imkanı sunuyor mu?

Tüm mezun öğrencilerimize iş planı hazırlama ve iş ve meslek danışmanlığı eğitimi uzman akademisyenlerimiz tarafından verilmektedir.

Üniversitenizde öğrencilere akademik danışmanlık hizmetleri veriliyor mu?

Her öğrencimize akademik danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Öğrenci belgesi ihtiyacım olduğunda nasıl temin ederim?

Öğrenci belgesi ihtiyacı olan öğrencimize öğrenci belgesi posta veya internet yoluyla ulaştırılır.

Öğrenci belgesi İngilizce olarak düzenleniyor mu?

Öğrenci belgeleri Türkçe olarak düzenlenmektedir. Ancak, Türkçe olarak düzenlenmiş öğrenci belgesini yeminli tercümanlar aracılığı ile İngilizce olarak tercüme ettirebilirsiniz.

Diploma tarafıma posta veya kargo ile gönderilir mi?

Diplomalar posta veya kargo ile mezunlarımızın adreslerine yurtiçi gönderilir. Yurtdışı gönderim için öğrenci işleri ile görüşülmelidir.

Diploma yerine çıkış belgesi ya da mezuniyetimi gösteren belge alabilir miyim?

Mezunlarımıza diploma haricinde geçici mezuniyet belgesi, öğrenim belgesi, yazı gibi mezuniyeti belirten hiçbir belge verilmemektedir. Bu yöndeki talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Dikey geçiş ile kayıt yaptıran öğrencilerin ders muafiyeti var mıdır?

Diğer Yüksek Öğretim Kurumlarından aldığınız derslerden belgelemek kaydı ile muaf tutulursunuz.

Üniversitenizde bölüm ve programlar arasında geçiş olanakları mevcut mudur?

Evet, üniversitemize kayıtlı öğrenciler üniversitemize bağlı bölümler arasında geçiş yapma hakkına sahiptirler.

Neden uzaktan öğretimle eğitim görülüyor?

Üniversitemiz özellikle çalışan, ikinci üniversite okuyan ya da yoğun iş temposu içinde bulunan öğrencilerimiz tarafından özellikle tercih edilmektedir. Zira örgün eğitim için bir Vakıf Üniversitesi de olmak gerekmektedir. Örgün eğitim için paralel çalışmalarımız, Vakıf Üniversitesi olmak üzere devam etmektedir. Şu anda, sadece uzaktan – açık öğretim sistemi ile öğrenci kabul edebilmekteyiz.

Diploma dili nedir?

Diploma ve dili Türkçe ve İngilizcedir.

Mezun olana kadar hangi bedelleri ödeyeceğim?

Tarafınız ile yapılan sözleşmede geçerli olan fiyat ödeyenecek toplam tutardır, mezun olana kadar hiçbir şekilde ücret artışlarından etkilenmezsiniz.

Whatsapp Bilgi Hattı: 0553 630 87 10